BEYAZ SAÇLARIN ARKASINDAKİ GERÇEK

BEYAZ SAÇLARIN ARKASINDAKİ GERÇEK

Saçları neyin beyazlattığına dair birçok hikaye vardır. Bazıları gerçek, bazılarıysa kocakarı masalı. Hadi, şimdi gerçekleri açığa çıkaralım.

Öncelikle şunu anlamak gerekir ki, beyaz saçlar aslında beyaz değil. Aslında beyaz saçlar renksiz. Saç gövdesindeki bazı hücrelerdeki melaninler saça gerçek rengini verir. Zamanla, hücreler daha az pigment üretmeye başladığında saç da rengini kaybeder.

Beyaz saçları koparmanın daha çok beyaz saç çıkaracağını illa ki duymuşsunuzdur. Bu iddia bilimsel değil. Saçlar teker teker uzar, yani kopardığınız bir saç teli aynı noktadan çıkan başka bir saç teliyle değişir.

Ayrıca beyaz saçların yaşlanma belirtisi olduğunu da duymuşsunuzdur. Aslında, hangi yaşta olursanız olun, saçlarınız beyazlayabilir. Genellikle kadınların saçları gerçekten genç bir yaşta beyazlamaya başlar: 34.

Tabi ki, bu hikayelerin içinde en popüleri stresin saçı beyazlatacağıdır. Duyduklarınıza inanamayacaksınız ama bu gerçekten doğru. Karşıt görüşler olmasına rağmen, yüksek stres ve şokun saçı beyazlattığı biliniyor. Yani, çocuklarınız markette başınızın etini yemeye başladıysa, onlara “Saçlarımı beyazlatıyorsun!” diyebilirsiniz. Zaten yalan söylediğinizi de iddia edemeyiz.

İlgili Makaleler